آشنایی با هالوکس والگوس

کج و منحرف شدن انگشت شست پا را هالوکس والگوس یا به عبارت دیگر شست کج می گویند. هالوکس والگوس یکی از رایج ترین و شایع ترین ناهنجاری هایی است که پیشرونده بوده و در قسمت جلویی پای افراد رخ می دهد. در ناهنجاری هالوکس والگوس انگشت شست پای فرد مبتلا از شکل و راستای طبیعی و نرمال خود فاصله می گیرد. این انگشت پس از انحراف، به طرف سایر انگشتان تمایل پیدا می کند. احساس درد، ناراحتی و سختی در استفاده از کفش از جمله مهم ترین عوارض این نوع از ناهنجاری می باشد. جالب است بدانید که حدود 25 درصد از جوانان و 35 درصد از افراد دارای سن بالای 65 سال از هالوکس والگوس رنج می برند. در این مقاله به طور کامل آشنایی با هالوکس والگوس توضیح داده خواهد شد.

⦁ علل بروز هالوکس والگوس
هالوکس والگوس از جمله بیماری هایی است که پزشکان تا کنون موفق به شناخت علت اصلی و دقیق بروز آن نشده اند. اما می توان گفت که عوامل متعددی بر بروز این بیماری تاثیر گذار هستند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به عملکرد غیر طبیعی پای فرد و مکانیک همچون آناتومی غیر نرمال در ابتدا MTP مشترک و علل های ژنتیکی و وراثتی اشاره کرد. این عوامل موجب شده اند که زمینه ایجاد هالوکس والگوس در میان جوانان تشدید گردد. خوب است بدانید بیومکانیکی که نرمال نباشد، زمینه عدم ثبات ناشی از اختلالاتی نظیر اختلال فالانگال متاتارس و عضلانی را تشدید کرده و سبب می شود که تغییر شکل پذیری رخ دهد.

آناتومی غیر طبیعی در نخستین MTP مفصل از دیگر عوامل بروز ناهنجاری شست کج می باشد که قادر است موجب بروز انحطاط پینه در فرد گردد. نتیجه مطالعات انجام شده بر روی جامعه آماری نژاد قفقاز و اروپایی در این زمینه حاکی از آن است که ژنتیک و وراثت نقشی قابل توجه و چشمگیر در ابتلا به انحطاط پینه دارند. اگرچه استفاده از کفش مستقیما زمینه ایجاد پینه و تشکیل بر آمدگی استخوان را فراهم نمی کند، اما بی شک موجب خواهد شد که برآمدگی استخوان بسیار دردناک، زجر آور و متورم گردد.

آسیب هایی از قبیل کشش، شکستگی، آسیب عصبی، اختلالات عصبی و عضلانی نظیر بیماری های فلج اطفال و اختلاف در طول اندام ها مانند وضعیتی که یک پای فرد کوتاه تر از پای دیگر است، دارا بودن عضو بلند تر و… از دیگر عوامل ایجاد خم و چرخش حالت انگشتان پا می شود که البته این عوامل شیوع چندانی ندارند. لازم به ذکر است که شرایط مختلف آرتروز نیز از مهم ترین دلایلی است که تشدید خمیدگی انگشتان پا را در پی خواهد داشت.

ابتلا به ناهنجاری هالوکس والگوس در برخی افراد با عوارضی همراه می باشد. بروز این بیماری بی شک با نشانه هایی همراه خواهد بود که از جمله مهم ترین آن ها می توان به احساس در در منطقه مورد نظر در هنگام پیاده روی و پوشیدن کفش های تنگ اشاره کرد که استراحت فرد و نیز استفاده از کفش های مناسب زمینه بهبود درد ناشی از شستی کج را فراهم خواهد ساخت. فشاری که کفش نامناسب در این ناحیه ایجاد می کند، موجب احساس دردی متناوب در پای فرد خواهد شد. اما درد ناشی از بیماری هایی همچون آرتروز و توسعه آن، دردی مداوم و در عین حال مزمن می باشد. گاهی اوقات درد احساس شده در مرکز انگشت شست پای زنای که در دوران یائسگی به سر می برند، ناشی از ابتلا به بیماری هایی نظیر آرتروز و نقرس می باشد. این درد بسیار مشابه دردی است که هالوکس والگوس در پای فرد ایجاد می نماید.

⦁ مستعدین پیشرفت هالوکس والگوس
جالب است بدانید که موارد ابتلا به هالوکس والگوس در زنان بسیار بیشتر از مردانی است که به این نوع ناهنجاری مبتلا می شوند. به گونه ای که مطالعات انجام شده در این زمینه حاکی از آن است که علائم این عارضه در زنان 10 برابر بیشتر از مردان به چشم می خورد.

افرادی که کفش های تنگ، پاشنه بلند و در عین حال نوک تیز می پوشند، در مقایسه با سایر افراد بسیار بیشتر در معرض خطر بروز هالوکس والگوس قرار دارند. زیرا کفش های تنگ یکی از مهم ترین عوامل ایجاد و تشدید درد و تورم در انگشت منحرف شده هستند. بنابراین به افرادی که مدام از کفش های تنگ و پاشنه بلند استفاده می کنند، توصیه می شود که تا حد امکان از پوشیدن این نوع کفش ها دوری کنند! افرادی که دارای مواردی همچون ایجاد غیر طبیعی استخوان های سازنده پا در هنگام تولد، بیماری هایی نظیر آرتروز و آرتریت روماتوئید، تنش های پر تکرار پا و کجی انگشتان شست پای رقاص های باله نیز هستند، بسیار مستعد پیشرفت این ناهنجاری در انگشتان شست پایشان می باشند.

⦁ اقدامات اولیه پس از آشنایی با هالوکس والگوس
افرادی که متوجه بروز این ناهنجاری در انگش شست پای خود می شوند، نیاز است به منظور پیشگیری از پیشرفت این بیماری و نیز بهبود آن اقداماتی را انجام دهند. درمان های غیر جراحی نظیر استراحت کردن و استفاده از کفش های راحت تر و در حد امکان صندل های طبی که دارای یک حصیر حمایتی هستند، درد ناشی از این مشکل را کاهش داده و از تحریک رشد آن جلوگیری می کنند. انجام فعالیت های ویژه در عین استفاده از کفش های مناسب موجب جلوگیری از پدید آمدن علائم این بیماری خواهد شد. معاینه زود هنگام توسط پزشک متخصص و دارای تجربه در این زمینه نیز از دیگر توصیه های لازم و کاربردی می باشد.

⦁ درمان هالوکس والگوس
⦁ درمان بدون استفاده از جراحی

می توان گفت که غالب موارد مشاهده شده از بروز انحراف در انگشت شست پای فرد، برای درمان نیازی به استفاده از عمل جراحی ندارند. متخصصین ارتوپدی که این دسته از بیماران را معاینه می کنند، در مرحله اول سعی خود را بر این می دارند که بدون به کارگیری عمل جراحی، فرد را از شر این مشکل رها سازند که در بیشتر موارد نیز موفق عمل کرده اند. اما گاهی عدم موفقیت در این زمینه پزشک را بر آن می دارد که از جراحی کمک بگیرد.

بر اساس یک قاعده و قانون کلی می توان گفت تا زمانی که هالوکس والگوس موجب ایجاد درد نشود، نیازی به عمل جراحی نخواهد داشت. اما صرفا احساس درد در این ناحیه نیز به معنای نیاز مبرم آن به عمل جراحی نیست!
در بسیاری از مواقع تنها با انتخاب کفش مناسب و پوشیدن آن، درد ناشی از انحراف انگشت شست پا از بین خواهد رفت. بنابراین توصیه می شود که در هنگام خرید کفش، سعی کنید مناسب ترین کفش را انتخاب کنید.

⦁ درمان با استفاده از عمل جراحی
همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، پزشکان بر اساس یک قاعده کلی درمان هالوکس والگوس را با به کارگیری روش های غیر جراحی آغاز می کنند. اما گاهی این روش ها در درمان فرد موثر واقع نشده و وی در هنگام انجام فعالیت های روزمره خود دچار درد شدید می گردد. تورم و التهاب مفاصل مربوط به انگشت شست پا و انحراف شدید، محدودیت حرکتی در انگشت شست و… از دیگر عوارض عدم موفقیت درمان با استفاده از روش های غیر جراحی است. در این صورت پزشک برای درمان فرد به استفاده از عمل جراحی روی می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست