صافی کف پا و انواع آن

صافی کف پا نوعی عارضه در کف پای فرد است. بیماران مبتلا به این مشکل از فقدان قوس های استاندارد در کف پای خود رنج می برند. وجود این قوس ها در کف پا موجب کاهش نیروهایی می شود که از سمت زمین به بدن وارد می شود و از ورود آن ها به بدن جلوگیری می کند. اما مقدار زیادی از این نیروها به علت نبود قوس های استادندارد در کف پای افراد مبتلا به صافی کف پا، به بدن آن ها وارد می شود. ورود این نیروها در دراز مدت زمینه ایجاد عوارضی زنجیره ای را فراهم کرده و منجر به بروز مشکلاتی در مفاصل و به ویژه ستون فقرات خواهد شد.

مشکل صافی کف پا غالبا عارضه ای مادرزادی است که گاها آن را تحت عنوان نرمی مفاصل یا شلی مفاصل نیز نام گذاری می کنند. نرمی و شلی مفصل در کف پا موجب از بین رفتن قوس کف پای فرد در هنگامی می شود که وی ایستاده است. از دیگر عوامل موثر در از بین رفتن قوس کف پا می توان به تشکیل نا کامل تعداد یک و یا دو استخوان در قسمت مچ پا و کف پا و یا چسبیدن استخوان های مذکور به یکدیگر به علت های مادرزادی اشاره کرد که غالبا آن را صافی انعطاف پذیر کف پا می گویند.

صافی کف پا

صافی کف پا

 • علائم و نشانه های صافی کف پا

علائم و نشانه هایی نظیر وجود صافی در ظاهر کف یک پا و یا هر دو پا، خمیدگی و کج شدن کفش یا پاشنه آن به داخل، احساس درد شدید در اندام های تحتانی فرد، احساس درد شدید در ناحیه مچ پا، ایجاد ورم در بخش داخلی مچ پا  از جمله مهم ترین علائم و نشانه های اختلال صافی کف پا در فرد می باشد.

برای تشخیص فقدان قوس کف پا می توان از پشت به پای فردی که ایستاده است، نگاه کرد. در این حالت پاشنه پای او با مقداری خمش به طرف داخل دیده می شود. صافی کف پا در طولانی مدت عوارضی همچون خارپاشنه، زانو درد، کمر درد و حتی سر درد را به دنبال خواهد داشت.

این مشکل که دو نوع ساختاری و عملکردی وجود دارد و نوع ساختاری آن به گونه ای است که شکل گیری قوس کف پا انجام نمی گردد.

 • عوارض صافی کف پا

فردی که از فقدان قوس در کف پای خود رنج می برد، پس از گذشت مدتی با عوارضی نظیر آنچه که در زیر آمده است، مواجه می شود:

 • ظهور التهاب در رباط موجود در کف پا
 • التهاب زرد پی یا تاندون آشیل
 • التهاب زرد پی ماهیچه پشتی استخوان درشت نی
 • شکستگی های فشاری در اندام های تحتانی
 • ایجاد بافت های مرده پوستی نا به جا

صافی کف پا تاثیر بسیار مستقیمی بر نحوه قرار گیری دیگر استخوان های بدن فرد دارد. به همین دلیل ممکن است موجب بروز عوارضی همچون درد در مچ پا، زانو ها و لگن گردد.

صافی کف پا
 • دلایل بروز صافی کف پا
 • دلایل مادرزادی

هر پای انسان از 31 عدد استخوان ساخته شده است. این استخوان ها به وسیله 32 مفصل و با به کار گیری بیش از 100 عدد ماهیچه، رباط و زرد پی به هم وصل شده اند. شیوه درست قرار گیری اجزای نام برده شده سبب ایجاد حالت قوس طبیعی در کف پای فرد می گردد. قوس ایجاد شده لازم است به منظور تحمل وزن بدن محکم و در عین حال منعطف باشد تا قابلیت وفق با سطوح گوناگون را دارا باشد. ضعف عضلات و بافت های همبند پای انسان، وزن بسیار بالا و ژنتیک از جمله مهم ترین عوامل بروز کف پای صاف در افراد می باشد. البته گفتنی است که راه های مختلفی برای درمان این معضل وجود دارد.

لازم به ذکر است که گاهی اوقات قوس ایجاد شده در کف پای فرد پس از گذشت مدت زمانی از بین می رود! این امر ناشی از این موضوع است که رباط پشتی استخوان درشت نی پا که در درون مچ پای فرد قرار داشته و جزئی اصلی در حمایت از قوس موجود در کف پا می باشد، به مرور زمان دچار فرسودگی شده و از بین می رود. تخریب این رباط سبب می شود که نقش حمایتی آن در پشتیبانی از قوس پا برداشته شود که این مشکلی بسیار نگران کننده است.

انواع صافی کف پا

 • صافی کف پای قابل انعطاف

صافی کف پا در برخی از افراد از نوع قابل انعطاف می باشد. افراد مبتلا به صافی کف پای انعطاف پذیر هنگامی که سر پا می ایستند، کف پاهایشان کاملا صاف است. اما اگر همین افراد به روی پنجه پای خود بایستند و یا زمانی که پایشان را از سطح زمین بلند کنند، قوس کف پایشان تشکیل خواهد شد. جالب است بدانید که بسیاری از افراد این مشکل را به عنوان به بیماری تلقی نمی کنند. آن ها معتقدند همان گونه که شکل صورت انسان ها متفاوت است، ممکن است کف پایشان نیز با هم فرق داشته باشد.

صافی کف پای انعطاف پذیر غالبا ریشه وراثتی و خانوادگی دارد. اگر از این نوع مشکل رنج می برید، شاید برادر، خواهر و یا والدین شما کف پای صاف داشته باشند. حتی گاهی ممکن است این مشکل در دوران نه ماهه بارداری و یا در کهن سالی رخ دهد.

 • صافی کف پای خشک

در این نوع از صافی کف پا حتی هنگامی که بیمار پای خود را از سطح زمین بلند کرده باشد و یا شست پای خود را بالا ببرد، باز هم قوس کف پا مشاهده نخواهد شد. گفتنی است که این حالت در مقایسه با دیگر حالات ممکن، توجه و نیاز به درمان بیشتری را می طلبد.

لازم به ذکر است که نوع انعطاف پذیر صافی کف پا در مقایسه با نوع غیر قابل انعطاف آن رایج تر است.

 • صافی کف پای غیر قابل انعطاف

این نوع از صاف بودن کف پا در مقایسه با حالات دیگر رواج کمتری داشته و غالبا در افراد دارای مشکلات استخوانی پا، دیده می شود. جالب است بدانید که از هر 4 نفر مبتلا به این نوع، 1 نفر آن ها درد بسیار تحمل کرده و حتی گاهی از کار افتاده می شود.

 • دلایل محیطی

وزن بسیار زیاد و چاقی مفرط، آسیب ها و ضربات گوناگون به پای فرد و یا مچ پای او، التهاب مفصلی و روماتیسمی از مهم ترین دلایل محیطی بروز صافی کف پا می باشد.

همچنین وجود فشارهای مستمر بر روی پا نیز می تواند از جمله مهم ترین این دلایل باشد. استفاده طولانی مدت از کفش های پاشنه بلند یکی از این فشارهای مخرب می باشد. کفش های پاشنه بلند می توانند اثر بسیار مخرب و سوئی بر زردپی آشیل که در پشت پاشنه مستقر است، وارد کنند. این کفش ها موجب اختلال در فرآیند مکانیکی طبیعی مچ پا می گردند.

صافی کف پا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست