آشنایی با تاثیر کوتاهی و بلندی اندام بر درد لگن

⦁ درد لگن

اصطلاح درد لگن را غالبا به منظور توصیف درد موجود در قسمت خارجی ران مورد استفاده قرار می دهند. این درد گاهی اوقات به صورت کاملا ناگهانی ظاهر شده و گاهی نیز به تدریج شروع می شود و هر چه زمان می گذرد مقدار آن افزیش می یابد. بی شک تاثیر کوتاهی و بلندی اندام بر درد لگن، تاثیری غیر قابل چشم پوشی می باشد.

غالب افراد این درد را شب هنگام و موقع خواب احساس می کنند. گفتنی است که بروز این درد در لگن زنان دارای سن 40 تا 60 سال شایع تر از وقوع آن در مردان می باشد. اگرچه این درد در اثر عوامل بسیاری پدید می آید، اما بی شک استفاده بیش از اندازه از مفاصل یکی از اصلی ترین و عمده ترین دلایل آن است. بروز درد لگن در دوران نه ماه بارداری یکی از رایج ترین انواع لگن درد موجود در بین زنان می باشد. ایجاد تغییرات بدنی و هورمونی امری معمولی در دوران بارداری است. اما یکی دیگر از مهم ترین تغییرات شکل گرفته در بدن زنان در این دوران، درد در مفاصل ران و لگن آن ها به دلیل انقباضات عضلانی می باشد. به غیر از بارداری، تاثیر کوتاهی و بلندی اندام بر درد لگن نیز از دیگر عوامل موثر می باشد.

درد لگن

  • التهاب کیسه های مفصلی

کیسه های کوچک و پر از مایع موجود در مفصل ران که همچون بالشتکی در این مفصل کاهش زمینه اصطکاک را در پی دارند، بورسا نامیده می شوند. التهاب کیسه های مفصلی که با نا دیگر بورسیت نیز شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که این کیسه های پر از مایع ملتهب گردند. التهاب این کیسه ها درد شدید و تیزی را در سراسر لگن تا ران گسترش داده و به هنگام شب تشدید می گردد.

آرتروز، ورزش های سنگین، شکستگی لگن، در رفتگی لگن، سن، اضافه وزن، تصادف، سقوط از ارتفاع، درد اراعی از زانو، لگن و کمر، رگ به رگ شدن و در رفتگی مفاصل لگن، درد در عصب سیاتیک، پارگی حلقه غضروفی و فتق از دیگر عوامل موثر بر درد لگن در کنار تاثیر کوتاهی و بلندی اندام بر درد لگن می باشد.

  • سندروم درد برجستگی بزرگ استخوان ران

عضله های موجود در اطراف باسن را در اصطلاح عضلات سرینی می نامند. ضعف در استحکام عضله های سرینی حمایت بیش از اندازه از بخش های جلویی و دیگر قسمت های مفصل را به دنبال خواهد داشت. این مسئله به نوعی با تاثیر کوتاهی و بلندی اندام بر درد لگن ارتباط دارد. زیرا این امر موجب کوتاه و فشرده شدن تاندون های متصل کننده عضله های سرینی به ران و لگن گشته و درد در این نواحی را به دنبال دارند. این عامل را تحت عنوان سندروم درد برجستگی بزرگ استخوان ران یا به اختصار GTPS می نامند.

  • دلایل بروز درد لگن

احساس درد شدید شبانه در قسمت لگن می تواند در اثر عوامل گوناگونی همچون بیماری های موثر بر مفصل ران، عضله ها و یا بافت های موجود در اطراف این مفصل رخ دهد. اگرچه نمی توان از تاثیر کوتاهی و بلندی اندام بر درد لگن چشم پوشی کرد، در ادامه به بررسی برخی از این عوامل خواهیم پرداخت.

تاثیر کوتاهی و بلندی اندام بر درد لگن

تاثیر کوتاهی و بلندی اندام بر درد لگن

عدم تساوی اندام ها و نیز نا آگاهی فرد از وجود این نا هنجاری در بدن خود و بدین ترتیب کوتاهی در درمان آن، مشکلات زیادی نظیر احساس درد شدید در زانو، لگن، پشت و گردن فرد را به دنبال خواهد داشت. اندام ها ممکن است بر اثر عوامل گوناگونی هم اندازه نباشند. برخی از این نا هنجاری ها دائمی بوده و برخی دیگر قابل بازگشت می باشند. آنچه حتمی است این موضوع است که تاثیر کوتاهی و بلندی اندام بر درد لگن، تاثیری بسیار چشمگیر می باشد.

تفاوت های دائمی در اندازه اندام ها موجب رشد نا مساوی پاها در فرد می شود. شکستگی و ورود ضربه به اندام ها نیز از دیگر دلایل رشد نامساوی آن ها می باشد. عدم اصلاح به موقع کوتاهی اندام و یا بلندی آن زمینه های تنش عضلانی، فرسایش مفاصل، بروز درد در پا، کمر، پشت، گردن و لگن فرد را تشدید خواهد کرد. پس به وضوح می توان گفت که تاثیر کوتاهی و بلندی اندام بر درد لگن عاملی غیر قابل چشم پوشی است.

  • علائم و نشانه های تاثیر کوتاهی و بلندی اندام بر درد لگن و سایر اعضا

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، تاثیر کوتاهی و بلندی اندام بر درد لگن غالبا تاثیری بسیار عذاب آور برای فرد می باشد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که کوتاهی و بلندی اندام ها بر تمام اعضای بدن حتی دندان ها نیز موثر می باشد. به همین دلیل است که تاثیر کوتاهی و بلندی اندام بر درد لگن یکی از مهم ترین تاثیرات دیده شده در این زمینه می باشد. از جمله مهم ترین علائم و نشانه های تاثیر کوتاهی و بلندی اندام بر درد لگن می توان به مواردی نظیر احساس درد شدید در هر دو زانو، سیاتیک و یا التهاب های اعصاب کمر و پا، عدم تعادل مناسب در حین راه رفتن و یا دویدن، احساس درد در مچ پا و کف آن و خستگی مزمن اشاره کرد.

اصلاح طول نا مساوی اندام ها توانایی حرکتی را به فرد باز گردانده و هم ترازی مفاصل را برای وی به ارمغان می آورد. افرادی که تاثیر کوتاهی و بلندی اندام بر درد لگن، درد گردن و … را مشاهده می کنند، می توانند با به کارگیری تکنیک ها و حرکات اصلاحی این نقاط را تقویت کرده و از درد موجود در آن ها بکاهند.

علاوه بر تاثیر کوتاهی و بلندی اندام بر درد لگن و سایر نقاط بدن می توان کشیدگی و تکرر رگ به رگ شدن ناشی از این عدم تساوی را در سایر نقاط بدن مشاهده کرد.

تاثیر کوتاهی و بلندی اندام بر درد لگن

دلایل ایجاد کوتاهی و بلندی اندام

از جمله رایج ترین و شایع ترین دلایل ایجاد کوتاهی و بلندی اندام می توان دلایل مادرزادی نظیر شکل گیری نا درست مفصل ران، کلاب فوت و شکل گیری نا درست عضلات و رباط های پایین پا، مشکلاتی همچون مشکلات رشد، عدم شکل گیری صحیح حفره استابولوم، عدم رشد یکی از استخوان های موجود در بالا تنه و صافی کف پا را نام برد.

برخی دیگر از عوامل موثر بر ایجاد کوتاهی و بلندی اندام ها نیز اکتسابی هستند. شکستن استخوان های بلند پا، عفونت استخوانی، فلج عضلانی، آرتریت و… از جمله دلایل اکتسابی موثر بر کوتاهی و بلندی اندام می باشند. تمام این موارد دست به دست هم داده اند تا تاثیر کوتاهی و بلندی اندام بر درد لگن، تاثیری غیر قابل انکار باشد.

استفاده از جراحی به منظور درمان کوتاهی و بلندی اندام ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست